خانه > ITIL, Persian Contents > کلیاتی از ITIL نسخه 3

کلیاتی از ITIL نسخه 3

نسخه 3 ITIL که در ماه می 2007 منتشر شد شامل 5 جلد کلیدی است:

1-      راهبرد سرویس (Service Strategy)

2-      طراحی سرویس (Service Design)

3-      انتقال سرویس (Service Transition)

4-      عملیات سرویس (Service Operation)

5-      بهبود مستمر سرویس (Continual Service Improvement)

 

راهبرد سرویس :

راهبرد سرویس در هسته دوره زندگی ITIL نسخه 3.1 نمایش داده شده اما نمیتواند به صورت ایزوله در قسمتهای دیگر ساختار IT وجود نداشت. این شامل یک چارچوب برای ساختن بهترین تکنیکها برای راهبرد سرویس در دراز مدت است.این موضوعات زیادی شامل موارد زیر را پوشش میدهد : راهبرد کلی، فضای مارکت و همکاری، انواع service provider ، مدیریت سرویس دارایی راهبردی، طراحی و توسعه سازمان، فعالیتهای فرآیند کلیدی، مدیریت مالی، مدیریت service portfolio ، مدیریت تقاضا و نقشهای کلیدی و مسئولیت به کارگماشتن کارکنان در راهبرد سرویس.

 طراحی سرویس :

طراحی سرویسهای IT با بهترین تکنیکها مطابقت داردو شامل طراحی معماری، فرآیندها، سیاستها، مستندسازی و اجازه برای نیازهای تجاری آینده میباشد. همچنین شامل موضوعاتی از قبیل بسته طراحی سرویس (SDP) ، مدیریت کاتالوگ سرویس، مدیریت سطح سرویس (SLM) ، طراحی مدیریت ظرفیت، پیوستگی سرویس IT ، امنیت اطلاعات، مدیریت تامین کننده و نقشها و مسئولیت های کلیدی برای جذب کارمندان میباشد.

 انتقال سرویس :

انتقال سرویس به تحویل سرویس ارتباط دارد که توسط موسسه برای استفاده Live یا Operational احتیاج است و اکثر اوقات طرف پروژه IT را سریعتر از BAU (Business As Usual) احاطه میکند.این محدوده همچنین موضوعاتی همچون مدیریت تغییرات در فضای BAU را تحت پوشش قرار میدهد. موضوعاتی شامل دارایی سرویس و مدیریت پیکربندی (Configuration Management) ، پشتیبانی و طراحی انتقال ، مدیریت گسترش و انتشار (Release and deployment management) ، مدیریت تغییرات (Change Management) ، مدیریت آگاهی (Knowledge Management) به خوبی نقشهای کلیدی دخالت کارکنان در انتقال سرویس میباشد.

 عملکرد سرویس :

بهترین تجارب برای دست یافتن به تحویل سرویس در حد توافق هم به کاربران نهایی و هم به مشتریها ( برای مشتریها همان مقداری که در SLA تعیین شده) . عملکردهای سرویس بخشی از دوره دوام(lifecycle) در جایی است که سرویسها و مقادیر به صورت واقعی، مستقیما تحویل میشوند. همچنین ماننیتور کردن مشکلات و ایجاد توازن بین قابلیت اطمینان سرویس و دیگر هزینه ها مطرح است. موضوعاتی شامل توازن اهداف متضاد (مثل قابلیت اطمینان و هزینه) ،‌مدیریت حادثه،‌ مدیریت رویداد ، مدیریت مشکلات ، تکمیل رویداد،‌مدیریت دارایی، Service desk ، مدیریت تقاضا و فنی ، به خوبی نقشهای کلیدی مسئولیت دخالت کارکنان در بهره برداری از سرویس است.

 بهبود مستمر سرویس (CSI) :

هدف بهبود مستمر سرویس ،‌ مرتب سازی  و مرتب سازی دوباره سرویسهای IT برای تغییر نیازهای موسسه توسط شناسایی و پیاده سازی بهبودها برای سرویسهای IT که فرآیندهای موسسه را حمایت میکند ، است. دورنمای CSI در بهبود همان دورنمای موسسه و تجارت در کیفیت سرویس است. CSI قصد دارد که سودمندی فرآیندها،‌ تاثیرگذاری و هزینه و بهره وری فرآیندهای IT  را در تمام دوره عمر و چرخه دوامشان بهبود بخشد. با توجه به بهبود مدیریت، CSI باید به صورت واضح تعریف کند که چه چیزی باید کنترل و اندازه گیری شود.

CSI نیاز دارد که مثل تمارین آموزشی دیگر رفتار کند. به  طراحی صادقانه، آموزش و آگاهی ، زمانبندی در حال پیشرفت،‌ نقشهای ساخته شده، مالکیت واگذار شده و فعالیتهای شناخته شده برای موفقیت نیاز است. CSI باید به عنوان فرآیند با تعریف فعالیتها ، ورودیها ، خروجیها ، نقشها و گزارشگیری ، برنامه ریزی و زمانبندی شود.

Advertisements
دسته‌ها:ITIL, Persian Contents
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: